Tudástár

Ötször annyi készház épül: ilyen áron nem meglepő

Az utóbbi években több mint ötszörösére nőtt a készházak és könnyűszerkezetes házak száma Magyarországon. A CSOK bevezetése és az épitőipari kapacitáshiány miatt egyre inkább teret nyernek a külföldön már régóta népszerű méretre gyártott könnyűszerkezetes, szerelt építési módok. A korábbi években még csak 3 százalékos volt a készházak aránya, azonban ez a szám 15 százalékra ugrott – írja a Knauf Insulation és ÉVOSZ közleménye.

Korábban elég nagy bizalmatlanság övezte a könnyűszerkezetes technológiát hazánkban, azonban ez egyre csökken. Az elmúlt 20 évet tekintve csupán 200-500 ház készült, és nagyjából összesen 16 ezer készházat építettek és vásároltak Magyarországon. Az utóbbi két év dinamikus fejlődést hozott gyorsházak tekintetében, azonban még koránt sem éri el a nyugati országok átlagát: ugyanis az osztrák családi házak 40%-a könnyűszerkezetes, sőt a svájciaknál több mint 60%-ban beszélhetünk készházakról. A lemagasabb arányt viszont az USA éri el, ahol az épületek 90%-a könnyszerkezetes, szerelt technológiával készült.

FŰTÉS

A hagyományos házakhoz képest 30-50%-kal alacsonyabbak lehetnek a könnyűszerkezetes technológiával készült házak fűtési kiadásai. Egy korszerű, de tégla építésű háznál is sokkal jobb paraméterekkel rendelkeznek a modern, szerelt készházak, ugyanis a jobb hőszigetelő képesség kisebb hőveszteséggel párosul. A könnyűszerkezetes házak (fa-; fémvázas) tehát kiváló hőtechnikai értékeket mutatnak, ezáltal az így készülő gyorsházak könnyűszerrel eleget tesznek a 20/2014. (III.7.) BM rendeletnek, ami szerint 2022. június 30. után csak közel nulla energiaigényű épületek kaphatnak használatbavételi engedélyt.

„Egy szerelt technológiás készház felfűtése és hűtése is gyorsabb és egyszerűbb. A lakóteret leginkább csak szigetelés veszi körbe, ezáltal a belső falfelület eleve meleg érzetet ad” - mondta Aszódy Tamás a Knauf Insulation Kft. ügyvezetője. 

GYORSASÁG

A készházaknak eléggé árulkodó nevük van, hiszen készen érkezik a szerkezet az építkezés helyére, ahol később összeszerelik. Nem kell várakozni a száradással és nincsenek állási idők sem, a kivitelezés nagyjából 3 hónap alatt véget is érhet.

NAGYOBB BELSŐ TÉR

A könnyűszerkezetes házak 10%-kal nagyobb belső térrel rendelkeznek, mint a téglaházak azonos alaprajz esetén. A téglából épült házak falvastagsága kb. 54 centiméter szokott lenni a kőzetgyapot szigeteléssel együtt, ami ideális esetben 15 centiméter. Ugyanilyen vastagságú szigetelés mellett a könnyűszerkezetes házaknál ez csupán 30-35 centiméter.

KÖRNYEZETTUDATOSSÁG

A környezettudatos könnyűszerkezetes házak falai kívül és belül is szálas hőszigetelő anyaggal vannak ellátva. Az ilyen házak energiaellátása akár 100%-ban megoldható megújuló energiával, ha hőszivattyút használunk gázkazán helyett, felület fűtés-hűtést használunk, valamint napelemek segítségével termelt energiát használunk.

Az ÉVOSZ Környezettudatos és szerelt technológiás Szakmai Tagozata, a MAKÉSZ elnöke Kárpáti József szerint:

"Egy-egy ilyen szerelt technológiás, környezettudatos készház bekerülési költsége alapesetben, a minimális hőszigetelési követelményeknek megfelelve, a jelenleg még érvényben lévő 5%-os áfát figyelembe véve, egy 100 négyzetméteres négyzet alapú földszintes ház esetében, 350-380 ezer forint négyzetméterenként. Amennyiben közel nulla energiaigényű korszerű A+ otthonra, vagy plusz energiás házra (ahol az elektromos autót napelemről töltjük) vágyunk, akkor jóval 400 ezer forint fölött van az építési költség négyzetméterenként. Egy ilyen jól megtervezett háznak 3-4 KW a hővesztesége.”

Forrás:
Portfolio (2019)
epitesijog.hu (2021)

SteelRex könnyűszerkezetes épület rajz

Felkeltettük az érdeklődését?

Küldje el adatait és felvesszük Önnel a kapcsolatot!

Kérem adja meg a nevét
Kérem adja meg a telefonszámát
Kérem helyesen adja meg a telefonszámát
Kérem adja meg az e-mail címét
Az adatvédelmi tájékoztató elfogadása kötelező